Prezentujemy na rap-news.eu szósty już odcinek naszego cyklu „Hip-Hop Podziemie”. Tym razem postanowiliśmy zaprosić reprezentanta radomskiej sceny – Kaleta WSR (Wśród Swoich Radom), który jest w trakcie tworzenia swojej pierwszej solowej płyty “Podziemne Wiersze” – jak przebiegają prace? Zapraszamy do lektury.

Mamy już trzy utwory składające się na projekt „Podziemne Wiersze”, który jest pierwszym w pełni przemyślanym, z tego powodu, iż dotychczas na kanale Youtube: WSR, pojawiały się tylko luźne utwory. Jeszcze niecały rok temu, kiedy rozmawialiśmy na innym portalu, padły od Ciebie następujące słowa: „Być może zrobię solówkę, lub dogadam się z Solisem i zrobimy wspólny projekt, lecz kiedy, tego jeszcze nie wiem”. Dziś termin już znamy, mamy pierwsze wspomniane efekty, wymieńmy: „Czas…”, „J.N.C.N.T.P” (feat. Mati MBS), „Nastoletnie turystki” (feat. Olie MP) oraz „Zakłamany świat” (feat. Solis WSR). Łatwo – z jakiego powodu? Ciężko – z jakiego powodu? – tworzy się pierwszy projekt: Kaleta WSR „Podziemne wiersze”.
Kaleta WSR:
Witam, tak mamy już trzy utwory. Pragnę przypomnieć, że wcześniejszy numer, który nagrałem, czyli „Epika, liryka i dramat” również znajdzie się na płycie. Co do pytania. Nagrywanie tej płyty idzie mi w wolnym tempie, gdyż nie mam jeszcze stałego miejsca do nagrywania. Często też muszę długo czekać na mix i mastering. Jednak niebawem będą kolejne kawałki udostępnione tylko trzeba się uzbroić w cierpliwość.

W jaki sposób on powstaje? Bo wydaje mi się, że idziesz krok po kroku, czyli tworzysz jeden utwór, a następnie dajesz go nam do odsłuchu – czy się mylę?
Kaleta WSR:
Tak, masz rację. Każdy kawałek z płyty wrzucam stopniowo i po kolei. Nagrywam i wysyłam do ziomka swoje wokale. On mi odsyła już gotowca i ja wtedy wrzucam na kanał Youtube. Jednak zdarzają się odrzuty…

Odrzuty są często spowodowane mocną samokrytyką, która pozwala mądrze ocenić, czy coś jest na odpowiednim poziomie lub, czy po prostu pasuje do danej koncepcji, jak w Twoim przypadku – „Podziemne Wiersze”. Czy tytuł „Podziemne Wiersze” ma ukryte drugie dno, które należy inaczej interpretować niż te, o którym myślimy za pierwszym razem, kiedy je słyszymy?
Kaleta WSR:
Cóż, nazwa “Podziemne wiersze” opiera się przede wszystkim na szczerym, undergroundowym i niezależnym rapie. Drugiego dna i głębszego sensu raczej w tym nie widzę.

Ostatnio pierwszy raz w życiu spotkała mnie sytuacja, w której ludzie odpowiedzialni za facebooka zablokowali mi fanpage (również prywatny profil), przedstawiając następujący komunikat: „Opracowaliśmy pewne standardy, aby Facebook był miejscem, gdzie można bezpiecznie kontaktować się z otaczającym nas światem”. Zapewne domyślasz się, jaką tematykę blokuje ten serwis społecznościowy. Czy nagrywając utwór i przesyłając go, przykładowo na Youtube, obawiasz się, że treść mogłaby być niezgodna ze „standardami” i mógłbyś mieć nieprzyjemności w związku z tym?
Kaleta WSR:
Nie obawiam się tego, chociaż wiem, jak Facebook, czy też inne strony i portale internetowe, nawet takie, jak Youtube, są inwigilowane. Cóż, ja miałem dwa przypadki, że zablokowali mi konto na FB. Poprzedniego do dzisiaj nie odzyskałem i wątpię, że go odzyskam.

Mówiliśmy wcześniej o tym, iż nagrywasz stopniowo, po kolei udostępniając każdy utwór… Ale masz stworzony szkic, do którego starasz się zaglądać i tworzyć według jakiś tam stworzonych wstępnie planów?
Kaleta WSR:
Tak, staram się nagrywać wszystko wedle planu, każdy kawałek po kolei. Jednak, jak mówiłem już, zdarzają się też odrzuty.

Czy w tych planach jest opcja, aby „Podziemne wiersze” promował teledysk? Dla tych, którzy nie wiedzą, mogłoby to być debiutanckie video.
Kaleta WSR:
Co do teledysku, to tak, będzie teledysk, a być może nawet dwa, i już wiem nawet do jakich kawałków, z czego jeden będzie tylko zwykłym one shotem.

Widziałem również takie info, że jest szansa na fizyczną wersję tego albumu, choć nie jest to Twoim priorytetem, można domyślić się dlaczego. Na ile procentowo oceniasz szansę na ukazanie się, potocznie mówiąc – „fizyka”?
Kaleta WSR:
Coraz bardziej jest szansa na wersję fizyczną, bo już sporo osób się o nią pyta, propsuje i robi się już coraz większe zainteresowanie. Wiem, że teledysk zrobi w tym kierunku największą robotę, bo przyciągnie największą uwagę. Jednak trochę to potrwa, kiedy mam na głowie również inne obowiązki…

Twórczość Kalety oraz Wśród Swoich Radom możecie znaleźć na kanale YouTube: WEJDŹ!

Całość przygotował: Patryk FENT

Odwiedź – kliknij:
wsrbanner fentLINK rnbanner

Wsparcie – kliknij:

KotUkostka KostkaShop gonicfrajerabanner
rapzajawkabanner tbackstagerbanner RaP

Facebook Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ